GI-taulukko: GI-dieetti: Keittotaito - ruoanvalmistuksen nettiopas

GI-taulukko

Tässä taulukkossa vertailukohtana on käytetty leipää, joka on leivottu vehnäjauhoihin, ja sen arvoksi on annettu 100. Tällöin jako alhaisen ja korkean GI:n välillä voidaan ilmaista alla olevan taulukon mukaisesti. Parasta olisi pysytellä alle 70:n GI-arvon saavissa ruoka-aineissa, ja vain poikkeustapauksissa syödä ruoka-aineita, joiden GI on 70 ja 90 välillä. Glykeeminen kuormitus (GK) on arvio siitä, miten paljon tietty ruoka-aine vaikuttaa elimistöömme, kun sitä syödään tietty määrä. Jos elintarvike ei sisällä kovin paljon hiilihydraatteja 100 grammaa kohti, sitä täytyy syödä todella suuria määriä, jotta se vaikuttaisi verensokeriin.

Elintarvikkeet, joiden GI alle 40                 - huippualhainen glykeeminen indeksi
Elintarvikkeet, joiden GI 40 ja 70 välillä      - alhainen glykeeminen indeksi
Elintarvikkeet, joiden GI 70 ja 90 välillä      - keskikorkea glykeeminen indeksi
Elintarvikkeet, joiden GI 90 ja 110 välillä    - korkea glykeeminen indeksi
Elintarvikkeet, joiden GI yli 110                 - huippukorkea glykeeminen indeksi

Ruoka-aineGIRuoka-aineen määrä, joka
sisältää 50 g hiilihydraattia
Hiilihydraattien määrä
100 g:ssa ruoka-ainetta
GK/ 100 g ruoka-ainetta
A                   
All-Bran (Kellog's)411005021
Ananas81462119
Appelsiini5854595
Appelsiinimehu63481106
Aprikoosi, tuore7966786
Aprikoosi, kuivattu431074720
B
Banaani722502014
Bataatti772681915
Branflakes60836044
Bulgur662881711
C
Cashewpähkinät30192268
Cornflakes112588797
Croissant (voisarvi)921104643
D
Dextrosol-rypälesokeri1465591133
G
Greippi3554593
Greippimehu6662585
H
Hapanleipä, ruis-831005042
Hedelmäsokeri (fruktoosi)265010026
Herneet, tuoreet6657196
Hummus8300171
Hunaja76697255
J
Jogurtti, kevyt,
aspartaamilla maustettu
1976971
Jogurtti, kevyt,
hedelmiä ja sokeria
46323167
K
Kaali9975077
Karpalomehu77431129
Kauralese76100129
Kaurapuuro, pika-91481109
Kauraryynipuuro8056897
Kiivi73500107
Kikherneet39250208
Kikherneet, säilyke-58341159
Kirsikka30500103
Ksylitoli115010011
Kurpitsa keitetty104100055
Kuskus904311211
L
Laktoosi635010063
Lanttu9975077
Leipä, hampurilais-841005042
Leipä, täysjyväruis-801074738
Linssit, punaiset36417124
Linssit, vihreät41441115
Luumu54500105
M
Maapähkinät19417122
Maissi, pakaste672701867
Maissi, säilyke802501980
Maissi, tuore732342115
Maito, 3 %37104252
Maito, 0,5 %4496252
Maito, 0,1 %4496252
Makaronit651882718
Mango703531410
Mansikat55200032
N
Nektari94500109
Nuudelit, mungopapu-462002511
Nuudelit, pika-652252214
Nuudelit, riisi-842312219
Näkkileipä95637975
O
Ohraleipä, täysjyvä-39-661005020-33
Omena52400137
Omena, kuivattu40885723
Omenamehu55431127
P
Palsternakka, keitetty1343331520
Pannukakut92697367
Papaija813531411
Patonki1311005066
Pavut, kidney-39300177
Pavut, säilykekidney-72441118
Pavut, mung-43441115
Pavut, idätetyt mung-35441114
Pavut, musta-28300175
Pavut, mustasilmä-582502012
Pavut, pinto-54288179
Pavut, ruskeat331005017
Pavut, soija-25125041
Pavut, säilykesoija-19125041
Pavut, valkoiset,
tomaattikastikkeessa
66500107
Pavut, vihreät522422111
Persikka5854595
Persikka, säilyke sokeriliemessä793531411
Peruna, keitetty, jauhoinen903001715
Peruna, keitetty, kiinteä803001714
Peruna, raaka793571411
Perunamuusi1023751313
Polenta eli maissiryynit,
keitetty
9457798
Porkkana, keitetty8066786
Porkkana, raaka22500102
Porkkanamehu5954395
Popcorn99915555
Punajuuri8857198
Päärynä5254595
R
Ranskalaiset perunat1042591920
Riisi, basmati-801972520
Riisi, esikeitetty652082416
Riisi, jasmin-1501792842
Riisi, pika-1121792842
Riisi, raaka762272217
Riisikakut1266083104
Ruisleipä, kokojyvä-691254028
Ruisleipä, pellavansiemenillä577810050
Ruisleipä, täysjyvä-891005045
Rusinat88687364
Rypäleet633331510
Rypälesokeri (glukoosi)13850100138
S
Soijamaito, kevyt-6173574
Soijamaito, täys-5569474
Sokeri945010094
Spagetti, al dente541912614
Spagetti, keitetty 10 - 15 min.591882716
Spagetti, keitetty 5 min.521882714
Spagetti, täysjyvä-512142312
Special K75717052
Sushi721353727
T
Taatelit, kuivatut142756795
Tattari752052015
Tomaattimehu52138942
U
Uuniperuna1172502023
V
Vesimeloni99100055
Viikunat, kuivatut84154336
Viili1513641
Viinimarjat30500103
Vohvelit1051353739
Väskynä eli kuivattu luumu40915522